مشروح اخبار


» قانون پایانه های فروشگاهی،ثقل نظام مالیاتی هوشمنداگرچه فرار مالیاتی یکی از مهمترین چالش های اقتصادی جامعه محسوب می شود اما اجرای قانون نظام پایانه های فروشگاهی وسامانه مودیان اینک یکی از حیاتی ترین گام های راهبردی برای وصول مالیات هوشمند و مهمترین راهکار جلوگیری از فرار مالیاتی است.

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین راک نیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

قانون پایانه های فروشگاهی،ثقل نظام مالیاتی هوشمند 

 
بقلم: یزدان عدالت نسب

اگرچه فرار مالیاتی یکی از مهمترین چالش های اقتصادی جامعه محسوب می شود اما اجرای قانون نظام پایانه های فروشگاهی وسامانه مودیان اینک یکی از حیاتی ترین گام های راهبردی برای وصول مالیات هوشمند و مهمترین راهکار جلوگیری از فرار مالیاتی است.
برآورد میزان فرارمالیاتی به میزان ۵۰درصد وصول مالیات سالانه بیانگر حجم بالای فرارمالیاتی و زیان فعالیت های‌اقتصادی پنهان است که با شفافیت بخشی فعالیت های اقتصادی ازطریق نظام پایانه های فروشگاهی یک تحول اساسی برای برون رفت ازاین معضل که مروج فساد،رانت و بی‌عدالتی اقتصادی بود،ایجاد خواهد شد.
صدور صورتحساب الکترونیکی از گردش فعالیت های اقتصادی از جمله درآمدها و هزینه ها و تعیین میزان مالیات برارزش افزوده متعلقه صاحبان کسب وکار در فرایندی کاملا 
" داده محور" از دستاورده های ارزنده قانون پایانه های فروشگاهی وسامانه مودیان است‌.
حذف چانه زنی، عبور از حسابرسی های سنتی و دستی از برکات این قانون است که با رویکردی کاملا هوشمند وشفافیت بخش از فعالیت های اقتصادی ،هرگونه فرارمالیاتی را غیرممکن و بستر عدالت مالیاتی را فراهم خواهد نمود.
دراجرای قاتون پایانه های فروشگاهی
شرکت های بورسی اول آبان،
شرکت های دولتی و دستگاه های اجرایی اول دی سال جاری و
اشخاص حقوقی از اول فروردین ۱۴۰۲مشمول این قانون خواهند شد.
طبق این قانون شرکت های دولتی و تمامی دستگاههای اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری از ابتدای دی ماه سال جاری مشمول استقرار پایانه فروشگاهی هستند.
درحال حاضر، روسا و مدیران محترم دستگاههای اجرایی تدابیر لازم را جهت عضویت در سامانه موصوف اتخاذ فرمایند.
تلفن ۱۵۲۶پاسخگوی امور مربوطه خواهد بود.تاریخ انتشار : 13 بهمن 1401 00:23» اخبار مرتبط:

 • مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد:پایانه فروشگاهی وسامانه مودیان ثمره ...
 • یک خبر جدید از اداره کل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد
 • مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد:اجرای قانون پایانه های فروشگاهی نیاز ...
 • مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد :قانون پایانه های فروشگاهی، حیاتی تر ...
 • مدیرکل امورمالیاتی کهگیلویه وبویراحمد: مهلت الصاق کارت خوان ها به پرونده م ...
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  در میان پیشنهادات این روزها، کدام را قابل اعتنا می‌دانید؟

  1-سروش
  2-بله
  3-روبیکا
  4-آی گپ
  5-هیچکدام