مشروح اخبار


» یادداشتی به مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کهگیلویه از دیرباز در زمینه هنر شناخته است و امکانات شهرستان متناسب با ظرفیت های فرهنگی و هنری آن نیست/هنرمندان تراز ملی در این خطه نگران وضع موجود اندبا توجه به گذشت بیش از شش ماه از مدیریت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی،برنامه توسعه در سه بخش عمرانی،هنری،فرهنگی ضمن تشریح ظرفیت های شهرستان های چهارگانه کهگیلویه تقدیم میگردد.

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین راک نیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.


بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به گذشت بیش از شش ماه از مدیریت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی،برنامه توسعه در سه بخش عمرانی،هنری،فرهنگی ضمن تشریح ظرفیت های شهرستان های چهارگانه کهگیلویه تقدیم میگردد.
عمرانی :
رشد فرهنگی و هنری در صورتی محقق خواهد شد که زیرساخت های عمرانی مهیا باشد.در شهرستان کهگیلویه از گذشته تا کنون مکانهایی جهت استفاده حوزه فرهنگ و هنر به طور عمومی و انجمن های فرهنگی و هنری به طور اختصاصی ساخته شده است اما متاسفانه چون نگاه به مقوله فرهنگ و هنر کارشناسانه نبود هچیکدام از فرهنگسراها و ساختمان های حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی متناسب با فضای کاری اداره مرتبط نیستند یعتی فاقد مکانهایی از جمله نگارخانه تخصصی،پلاتوی اجرای تمرین تئاتر،سالن آگوستیک جهت اجرای برنامه های موسیقی،کتابخانه تخصصی،سالن سینما تک و سالن سمینار و برگزاری کارگاه ها و ورکشاپ های تخصصی می باشند.
هنری:
هنر زاییده نیاز است چیزی که آدمی احساس می کند باید داشته باشد اما ندارد.همین احساس نیاز خواسته یا ناخواسته هنرمندان را به وادی هنر میکشاند.زبان هنر میتواند راهگشا باشد در زمانی که همه راه ها به بن بست ختم میشود.کهگیلویه از دیرباز در زمینه هنر شناخته بود و دین خود را در پرورش و ارتقا سطح کیفی هنر اسلامی ایرانی به جامعه ادا کرده است.
در زمینه هنرهای نماشی از جمله کارگردانی و بازیگری در سینما،زنده یاد استاد حسین پناهی هنرمند نامی و شناخته شده این دیار با تاثیرگذاری و ایفای نقش های بارز و متفاوت برای همیشه تاریخ در اذهان عموم و علاقمندان به خود جاویدان مانده است و اما متاسفانه دیار این هنرمند فقید و تاثیرگذار فاقد مکان هایی برای الگوپذیری نسل جوان و و نوجوان بعد از ایشان می باشند.
کهگیلویه سالن تخصصی نمایش ندارد.تعزیه سوق قدمت نزدیک به یکصد سال دارد ولی متاسفانه مکانی روباز برای اجراهای آیینی،سنتی و ایرانی ندارد.
در سالهای اخیر فرزندان این خطه در جشنواره های منطقه ای،ملی،بین المللی با فیلم های داستانی و مستند بلند و کوتاه که برآمده از سوژه های بکر و ناب این دیار می باشند بارها حائز رتبه های برتر در جشنواره های فیلم مستند ایران و فیلم فجر شده اند اما متاسفانه نه تنها انجمن سینمای جوانان نداریم بلکه از داشتن سالن تخصصی پخش فیلم و ابتدایی ترین تجهیزات هم محرومیم.
ساخت فیلم در کهگیلویه صرفا با هزینه و تهیه کنندگی شخصی تولید میگردد.
موسیقی کهگیلویه همانند طفی نوپا در سالهای اخیر حرکت خود را آغاز کرده است و آموزش اصولی،فنی و مدون شده ای را در بخش ها و سازهای مختلف آغاز کرده است و آنچه میتواند مایه دلگرمی و ترغیب و تشویق علاقمندان و هنرمندان بیشمار حوزه هنر موسیقی در شهرستان کهگیلویه شود تهیه امکانات اولیه از جمله تاسیس و راه اندازی استودیوی موسیقی با حمایت مدیرکل به عنوان متولی فرهنگ و هنر این استان می باشد.
در بین هنرهای چندگانه،سالهای اخیر در کهگیلویه در حوزه تحصیل و تاسیس و راه اندازی آموزشگاه های آزاد هنری،رشته هنرهای تجمسی موفق ترین بوده است.شش آموزشگاه آزاد هنری در بخش های مختلف از جمله نقاشی کودک،طراح،نقاشی،نقاشی خط،طراحی چهره،پوسترسازی،آموزش خوشنویسی در بخش های مختلف از مقدماتی تا ممتاز،کاریکاتور،گرافیک و ... مشغول به فعالیت می باشند.ضمن اینکه همین اتفاق اصولی آموزش باعث موفقیت فرزندان این خطه در دانشگاه های معتبر ملی در حوزه هنرهای تجسمی گردید اما متاسفانه همیشه برای برگزاری نمایشگاه هایی از آثار این عزیزان با مشکلات عدیده ای روبه رو بوده و هستیم،زیرا نگارخانه آگوستیک و مجهز به اصول و تجهیزات لازم برای به نمایش گذاشتن آثار هنرمندان این حوزه تاثیرگذار نداریم.
فرهنگی:
جهان امروز،جهان فرهنگ است.رشد فرهنگی دروازه ورود به رشد عمومی جامعه است.بنابراین اگر میخواهیم در حوزه های اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و آموزشی پیشرفتی حاصل شود باید شرایط و بستر برای پیشرفت اساسی و بنیادی در حوزه فرهنگ فراهم شود.
شعر کهگیلویه از دیرباز چه در بخش کلاسیک و قالب های متمایز شعر سنتی و چه در بخش نیمایی و چه در حوزه شعر سپید و منثور در فراتر از مرزهای استان مخاطبان خاص خود را دارد.همیشه شاهد رخدادهای فرهنگی در کهگیلویه بودیم،از برگزاری جشنواره های ملی و منطقه ای تا شبهای شعر بلادشاپور که از جای جای استان ها به طور خودجوش در این برنامه سالانه حضور پیدا میکردند.اما فرزندان این خطه برای چاپ و انتشار آثار شعری خود با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند.
بیمه هنرمندان و اصحاب رسانه و وام صندوق هنرمندان از ابتدایی ترین مواردی است که جهت خدمات رسانی به هنرمندان این خطه میشود در دستور کار قرار گیرد.
-جایزه ادبی و هنری دوسالانه حسین پناهی در بخش های نمایشنامه نویسی و شعر با گستره ملی به مناسبت درگذشت زنده یاد حسین پناهی
-برگزاری دومین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه کهگیلویه با حضور فیلمسازان استان های اصفهان،فارس،خوزستان،چهارمحال و بختیاری،تهران،یزد،لرستان،ایلام،کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد،با موضوع نگاه ویژه به آسیب های اجتماعی در جامعه به خصوص در بین قشر جوان و نوجوان.در نخستین جشنواره با حضور فیلمسازان ۱۰ استان یکصد و هفتاد فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که تجربه موفقی را پشت سر گذاشتیم.
-برگزاری جشنواره آواها و نواها با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود و ترغیب و تشویق علاقمندان به هنر موسیقی با حضور استان های فارس،چهارمحال و بختیاری،لرستان،بوشهر،خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد
انتظار میرود،مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد توجه به شهرستان های کمتر برخوردار از نظر امکانات و اما سرشار از استعدادهای ناب فرهنگی و هنری را در دستور کار خود قرار دهند تا مصداق آن جمله کوتاه اما پرمعنا ( استان تنها یاسوج نیست ) محقق گردد.


سید محمدجواد سعیدی/ تهیه کننده و پژوهشگر سینما

تاریخ انتشار : 4 شهریور 1401 22:17» اخبار مرتبط:

 • هفته قرآن و عترت کهگیلویه و بویراحمد با 8 جشنواره در 15 گرایش در بستر فضای ...
 • استاندار: محرومیت‌ها مانع ارائه توانمندی‌های هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد ن ...
 • ریس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کهگیلویه خبر داد:جشنواره منطقه‌ای فی ...
 • پخش آثار جشنواره فیلم رویش به مناسبت روز سینما در باشت
 • آغاز جشنواره ملی موسیقی فجر فردا در یاسوج
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  در میان پیشنهادات این روزها، کدام را قابل اعتنا می‌دانید؟

  1-سروش
  2-بله
  3-روبیکا
  4-آی گپ
  5-هیچکدام