مشروح اخبار


» هشدار ورود سامانه بارشی و کاهش دماسازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور نسبت به کاهش محسوس دما و خسارت‌های ناشی از آن به کشاورزان هشدار داد.


به گزارش راک نیوز ؛ بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 2 روز آینده در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، شرق و مرکز کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است. روز دوشنبه در برخی مناطق استان‌های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و باران و روز سه‌شنبه در ارتفاعات استان‌های ساحلی بارش خفیف پیش‌بینی شده است.

بعدازظهر چهارشنبه در برخی مناطق واقع در شمال غرب بارش برف، باران و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است. در این روز در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان احتمال خیزش گردوخاک وجود دارد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز پنجشنبه مجددا در استان‌های ساحلی دریای خزر،‌اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و روز جمعه در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش پیش‌بینی شده است.

آخر هفته در استان‌های واقع در نوار شمالی کشور افزایش دما روی می‌دهد.

 توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی فعلی و نفوذ سامانه بارشی جدید

زمان شروع: دوشنبه 1401/01/08

زمان پایان: پنج‌شنبه 1401/01/11

نوع مخاطره: بارش باران همراه با وزش باد، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ، پدیده مه و در نواحی سردسیر بارش برف

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/01/08: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، مرکز و جنوب اردبیل.

چهارشنبه 1401/01/10: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، مرکزی، قزوین، همدان و کرمانشاه.

پنج‌شنبه 1401/01/11: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان و ایلام.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر و لغو پرواز.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار

زمان شروع: یک‌شنبه 1401/01/07

زمان پایان: چهارشنبه 1401/01/10

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق بیابانی و خشک همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/01/07: سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان شرقی، زنجان، مرکزی، همدان، قم، سمنان، فارس و اصفهان.

دوشنبه 1401/01/08: البرز، تهران، سمنان، قم، شمال اردبیل، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوب خوزستان.

سه‌شنبه 1401/01/09: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق سمنان.

چهارشنبه 1401/01/10: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، مرکزی، شمال سمنان، البرز و غرب تهران.

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد بین شهری، بویژه در جاده‌های کویری، احتیاط در عبور از تابلوهای تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی

توصیف سامانه سوم: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: صبح دوشنبه 1401/01/08

زمان پایان: صبح چهارشنبه 1401/01/10

نوع مخاطره: روند ادامه کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/01/08: آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

سه‌شنبه 1401/01/09: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال کرمان، ارتفاعات و دامنه در زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران و گلستان.

چهارشنبه 1401/01/10: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال کرمان و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: افت فشار گاز، افزایش مصرف انرژی، اختلال در سفرهای نوروزی به سبب سرما و یخبندان، احتمال سرمازدگی شکوفه‌ها، نهال‌ها و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: مدیریت در مصرف انرژی، مراقبت از کودکان از گزند سرما، تمهیدات لازم جهت پوشش مناسب برای کمپ و چادرهای مسافران نوروزی و به همراه داشتن البسه زمستانی، اقدامات لازم جهت کاهش مخاطرات ناشی از سرمازدگی محصولات بهاره در باغات و مزارع کشاورزی، تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداری‌ها، سالن‌های پرورشی و انبارها.

 توصیف سامانه: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: سه‌شنبه 1401/01/09

زمان پایان: صبح چهارشنبه 1401/01/10

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما بطور میانگین 6 تا 8 درجه و حداکثر تا 10 درجه سانتیگراد

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/01/09: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، یزد، شمال سیستان و بلوچستان و کرمان،

چهارشنبه 1401/01/10: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال سیستان و بلوچستان و کرمان

اثر مخاطره: خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کود‌های اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏سازی درختان به سرما، تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کود‌دهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد.

 توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد

زمان شروع: اواخر وقت دوشنبه 1401/01/08

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1401/01/09

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در ساحل بیش از 1 متر و در فراساحل تا 1.5 متر

منطقه اثر: دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قایق های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی بویژه در مناطق فراساحل، و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.تاریخ انتشار : 8 فروردین 1401 11:21» اخبار مرتبط:

 • سامانه بارشی دیگر در راه استان کهگیلویه و بویراحمد/جزئیات این سامانه
 • اطلاعیه سازمان هواشناسی برای ۱۸ استان کشور
 • بارش شدید باران در ۱۰ استان کشور در روز شنبه/جزییات
 • سامانه بارشی تا دوشنبه می ماند/بارش تگرگ و برف در برخی مناطق
 • کاهش 15 درجه‌ای هوا در روزهای آینده
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler