مشروح اخبار


» رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد:وضعیت عشیره ای و احترام به بزرگان در استان ، زمینه ی مناسبی برای ایجاد صلح و سازش در بین مردم استدکتر حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان در این نشست با بیان این که  نامه ۴۷ نهج البلاغه  حق مطلب را در خصوص کسانی که در موضوع صلح و سازش و آشتی در بین مردم تلاش می کنند ادا کرده است افزود: ثواب صلح و سازش از لحاظ ارزش، از تمام روزه ها و نمازهای مستحبی بیشتر است.


به گزارش راک نیوز به نقل از  روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به منظور برنامه ریزی در اجرای هرچه بهتر بخشنامه حضرت آیت الله رئیسی ریاست معزز قوه قضائیه در خصوص ارجاع پرونده ها به شورای حل اختلاف در جهت اصلاح ذات البین و صلح و سازش ، اولین نشست سیاست گذاری شورای حل اختلاف استان به ریاست دکتر حسن نگین تاجی با حضور معاونین در دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
دکتر حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان در این نشست با بیان این که  نامه ۴۷ نهج البلاغه  حق مطلب را در خصوص کسانی که در موضوع صلح و سازش و آشتی در بین مردم تلاش می کنند ادا کرده است افزود: ثواب صلح و سازش از لحاظ ارزش، از تمام روزه ها و نمازهای مستحبی بیشتر است.

 دکتر نگین تاجی با اشاره به اینکه مولا علی علیه السلام در روزهای پایانی عمر شریفشان فرزندان خود را به اصلاح ذات البین سفارش کرده‌اند ،گفت: صلح و سازش و نهادهای سازشی در ایران سابقه ی بسیار طولانی دارد تا اینکه در ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع تدوین گردید.
 وی افزود: فلسفه  تشکیل شوراهای حل اختلاف کاهش ورودی پرونده ها به محاکم بوده، تا دادگاه ها و دادسراها در فرصت  بیشتر، به پرونده های پیچیده رسیدگی کنند و شوراهای حل اختلاف پرونده های سبکتر را رسیدگی یا به صلح و سازش بپردازند و هدف موضوعاتی از قبیل مشارکت مردمی و کاهش اطاله دادرسی و پیشگیری از وقوع جرم بود.
 رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: وقتی پرونده‌ای در شورای حل اختلاف رسیدگی می شود، زمینه صلح و سازش فراهم شده و می‌تواند جلوی  بسیاری از جرائمی که ممکن است در کنار آن پرونده ایجاد گردد، جلوگیری نماید.
مقام ارشد قضایی استان در خصوص ارجاع پرونده به منظور صلح و سازش به شوراهای حل اختلاف گفت: پرونده هایی که به شورای حل اختلاف ارسال شود شایسته است اعضای شورا درجهت صلح و سازش تلاش کرده و وقت بگذارند.
وی افزود: در کنار اعضای شورای حل اختلاف، استفاده از ظرفیت «سفیران صلح ،همیاران شورا» ،ریش‌سفیدان و متنفذین و بزرگان شهر و روستا ، در اصلاح ذات البین تأثیر گذار است.
 دکتر نگین تاجی در ادامه اظهار کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی هر پرونده، از بزرگان و افرادی که مردم برای آنها احترام قائلند، به عنوان سفیران صلح مشخص شوند و این پرونده ها را خدمت آن بزرگان ارجاع دهیم تا در کنار اعضای شورای حل اختلاف منطقه و کار صلح و سازش را انجام دهند.
دکتر حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد، با بیان این نکته که، مطمئن هستیم در خصوص پرونده های کیفری به راحتی می‌توانیم از ظرفیت متنفذین برای صلح و سازش استفاده نماییم، تصریح کرد: وضعیت عشیره ای و احترام به بزرگان در استان ، زمینه ی مناسبی برای ایجاد صلح و سازش در بین مردم است و این موضوع تنها راهی است که در کنار شوراهای حل اختلاف، بسیار کارگشا می باشد.
 وی به اطاله دادرسی در خصوص شوراهای حل اختلاف نیز بیان داشت: حسب نظر ریاست معزز قوه قضاییه ، شوراهای حل اختلاف برای جلوگیری از اطاله دادرسی ایجاد شده است، بنابراین در شورای حل اختلاف باید به شیوه ای عمل شود که اطاله دادرسی عملاً نداشته باشیم.
 وی در پایان موضوعاتی از قبیل آموزش اعضا و قضات شورا شورای حل اختلاف را امری حیاتی در جلوگیری از اطاله دادرسی در شوراهای حل اختلاف بیان کرد.
معاون قضایی دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در شوراهای حل اختلاف استان:
۳۰ فقره پرونده قصاص برای صلح و سازش در دستورکار سفیران صلح است

در ادامه این نشست محمد ابراهیم ساجدی معاون قضایی در امور شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: به‌منظور استفاده از ظرفیت ریش سفیدان و بزرگان در زمینه صلح و سازش شناسایی این افراد، در استان انجام شده است.
 وی افزود:در شهرستانهای بویراحمد، گچساران و کهگیلویه جلساتی را پیرامون صلح و سازش با این افراد برگزار کردیم.
 ساجدی گفت: ۳۰ فقره پرونده قصاص برای صلح و سازش در دستورکار سفیران صلح است تا در خصوص زمینه سازی در بین خانواده‌ها، اقدامات خیرخواهانه انجام دهند.
ساجدی گفت: تا پایان بیماری کرونا، استقرار نیروهای آموزشی دیده، برای راهنمایی ارباب رجوع و اجازه ورود به افرادی که وقت رسیدگی دارند، در یاسوج انجام شده است و در شهرستان‌های گچساران و کهگیلویه  نیز در حال انجام است.
معاون قضایی در شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: وقت رسیدگی از طریق ارسال پیامک، جهت اصحاب پرونده انجام می شود.
ساجدی افزود جهت جلوگیری از شیوع کرونا، وقت های رسیدگی موقتاً از ۷ اردیبهشت به بعد برگزار می گردد.
معاون قضایی دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: استفاده از ظرفیت معاونت فرهنگی دادگستری استان جهت گسترش فرهنگ صلح و سازش و آموزش مدیران و دبیران شوراهای حل اختلاف ،همکاری مسئولین CMS در شهرستان ها با شوراهای حل اختلاف و نظارت  معاونین ناظر در شهرستان ها به منظورنظارت بر اجرای بخشنامه قوه قضائیه از دیگر تلاش های شورای حل اختلاف استان است.
وی در ادامه به آمار عملکرد یکساله شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۸ اشاره کرد و افزود: در ابتدای سال ۱۳۹۸ موجودی پرونده‌های ما 847 که پرونده بود.
 ساجدی گفت: در همین مدت تعداد ۳۶ هزار و ۳۶ پرونده وارد شوراهای حل اختلاف استان شده که تعداد ۳۶ هزار و ۹۵ پرونده مختومه شده است.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان در شوراهای حل اختلاف استان گفت: در سال ۱۳۹۸ با کمک اعضای شوراهای حل اختلاف و سفیران صلح در استان تعداد ۶ هزار و 148 فقره پرونده با صلح و سازش مختومه شده است.
 وی در پایان گفت هم اکنون مانده شوراهای حل اختلاف در ابتدای سال ۱۳۹۹ تعداد 788 فقره پرونده می باشد.

تاریخ انتشار : 26 فروردین 1399 14:24» اخبار مرتبط:

 • گردهمایی منادیان صلح در شهرستان بویراحمد/تصاویر
 • دیدار رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با معاون قوه قضائیه/تصاویر
 • بخشنامه "شورای حل اختلاف" از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد
 • مختومه شدن99درصدپرونده های شورای حل اختلاف گچساران
 • رهایی از طناب داربا تلاش یکی از کارکنان دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  با ادامه لیگ برتر فوتبال در ایران موافق هستید؟

  1- بلی
  2-خیر
  3-هرتصمیمی در دنیا گرفته شد برای ایران هم اعمال شود
  4-بدون تماشاگر برگزار شود